Obsah

Archív EZ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Zvětšujeme a zkrášlujeme balkony

Společnost ALUMISTR letos představila hliníková zábradlí a zasklívací systémy pro balkony ocelových konstrukcí. Největší předností této novinky je, že dokáže výrazně zvětšit užitnou plochu balkonu a tím i zvýšit komfort bydlení. Nově vzniklý prostor je možné zasklít k celoročnímu užívání, na výběr je několik rámových a bezrámových zasklívacích systémů.

Zasklívací systém si doposud mohli dopřát jen majitelé betonových balkonů či lodžií. Jenže ty nejsou vhodné pro každé místo, někde je problém s vlastnictvím pozemku kolem domu, jinde vedou inženýrské sítě, chybí dostatečný prostor na montáž nebo základy stavby nejsou připraveny na takový tlak. Ale vývoj jde stále dopředu a nově dokazuje, jak dobře si ve stavebnictví mohou rozumět konstrukce z ocele a hliníku.  Letos se na trhu poprvé objevil závěsný balkon ocelové konstrukce, který lze opatřit zasklením pro vyšší komfort bydlení. Novinka je výsledkem spolupráce dvou lídrů českého trhu - největšího výrobce zasklívacích systémů ALUMISTR a největšího výrobce závěsných balkonů PEKSTRA. Závěsný ocelový balkon má hliníkový plášť a zábradlí, které lze osadit zasklením a zajistit si tak ochranu proti hluku, prachu, exhalacím i nepřízni počasí. Zasklívací systém s dlouhou životností navíc snižuje tepelné ztráty, má elegantní design a bezúdržbový provoz, čímž zvyšuje komfort bydlení.

Uživatelé jistě ocení, že se závěsným balkonem lze významně rozšířit užitnou plochu bytu. Předsazené balkonové konstrukce PEKSTRA umožňují zvětšit plochu stávající lodžie či balkonu až o metr hloubky. V nabídce jsou dvě technická řešení. V levnější variantě s podlahovým přechodem se před lodžii zavěsí ocelový balkon. V druhém případě se do lodžie vloží nová jednolitá podlaha. Uživatel bytu tak získá celistvou rovnou plochu, která může být oproti původní hlubší i širší. Podlaha PEKSTRA se poté opláští hliníkovým systémem ALUMISTR, který je připraven k následnému zasklení.

Také z konstrukčního hlediska jsou závěsné balkony výhodným řešením, které se obejde bez složité administrativy. Nevyžadují zábor pozemku kolem domu, čemuž někdy brání procházející inženýrské sítě, a svou hmotností nadměrně nezatěžují statiku. Balkony v kombinaci ocel a hliník jsou lehké a standardně se zavěšují na panelové domy. Kotví se přímo do panelu, zatímco u cihlových domů je třeba svorník. V každém případě musí stavbu nejprve posoudit statik, který určí vhodné řešení a maximální rozměr balkonu. Vlastní montáž pak nevyžaduje speciální jeřáby ani příjezdové cesty, takže ji lze provést i na omezeném prostoru a v náročnějších podmínkách. Závěsné balkony tedy lze montovat i na domy, kde betonové balkony z různých důvodů nejsou možné.

Od letošního roku si zákazníci mohou závěsný ocelový balkon doplnit zasklívacím systémem. Rozšíří tak užitnou plochu bytu, ochrání jeho venkovní část proti hluku i prachu a ještě ušetří za vytápění. Na výběr mají rámový či bezrámový systém, z nichž každý přináší jiné výhody.

Bezrámově zasklení

je tvořeno skleněnými tabulemi s transparentním meziskelním těsněním. Vytváří dojem celoskleněné plochy, působí velmi esteticky a umožňuje ničím nerušený výhled. Jde o otočný a posuvný systém, což zajišťuje snadnou dostupnost venkovní strany skla a jeho pohodlné umývání. Bezrámové řešení si také lépe poradí s atypickými tvary včetně zasklení do oblouku.

Rámové zasklení

tvoří okna v hliníkových rámech, která se posouvají po kolejnici a skládají za sebe. Tento systém lépe odolává nepříznivému počasí. Je těsnější, takže při dešti nehrozí zatékání, a méně hlučný při silném větru. Manipulace s rámovým zasklením je snadnější a rychlejší, poradí si s ní i starší a fyzicky slabší osoby. Uživatelé tuto přednost ocení třeba za přívalového deště, kdy stačí vzít madlo a celý systém se uzavře jediným zatáhnutím. Na rámy se lépe montuje stínící technika, sítě proti hmyzu a snadněji se zabezpečí proti zlodějům. Navíc tento systém při manipulaci nezabírá žádný prostor samotné lodžie a nemusí se na něj brát ohled při umístění posezení nebo sušáku na prádlo.

Rozdíly jsou v míře odhlučnění a snížení tepelných ztrát, které zasklení přinese. Konkrétní měření prováděli odborníci z Fakulty stavební VUT v Brně. Na zateplené budově zjistili přínos zasklení ve formě snížení měrné tepelné ztráty přiléhající konstrukce přibližně o 19 procent, na budově bez aplikace energeticky úsporných opatření pak může tento přínos dosahovat až 29 procent. Míra odhlučnění se liší podle typu zasklení, u rámových systémů se uvádí vzduchová neprůzvučnost až 24dB, u bezrámových systémů až 12dB. Záleží ovšem také na kvalitě montáže, proto je třeba volit prověřené dodavatele, kteří používají kvalitní silikonová těsnění a nerezové spoje a zaručí správnou montáž a seřízení pro bezúdržbový provoz.

Z pohledu náročnosti realizace není mezi oběma systémy rozdíl. Jednodušší a tím i rychlejší bývá montáž ve variantách Flexi, které dokáží vyrovnat nerovnosti konstrukce až do výškového  rozdílu 5 cm. Varianta Flexi je možná v obou systémech, ale bezrámové zasklení pak už není otočné, nýbrž pouze posuvné. V každém případě je nutná osobní návštěva bytu a přesné zaměření, protože všechny systémy se vyrábějí na míru.  Samotná montáž zasklívacího systému je poměrně jednoduchá a obyvatelům bytu nepřináší žádná zvláštní omezení, celá akce včetně silikonování, začišťování a leštění zabere pouze den a obvykle až po předání na klíč netrvá déle než 6 až 8 hodin. Záleží zde na velikosti balkonu, složitosti zasklení i typu zábradlí. Na nové hliníkové zábradlí se montuje snadněji než na staré ocelové, které se musí nejprve připravit a dotěsnit.

Pokud je možné si zvolit posloupnost kroků, rozhodně je lepší realizovat zasklení až po zateplení domu, kdy už jsou přesně dané rozměry. Ideální je připravit se na zasklívání balkonu ještě před zateplením a nachystat pod zateplením konzoly a kotvicí otvory, aby se následná montáž zasklení zbytečně neprodražovala. Pokud se dům zatepluje až po zasklení a je třeba systém zmenšit, lépe se upravují systémy rámové. Bezrámový systém má tabule z kaleného skla, kde je zmenšení náročnější a také podstatně dražší.

Podle čeho tedy vybírat?

Uživatelé a hlavně uživatelky se často rozhodují pro otočný bezrámový systém z důvodu snadné údržby. Řídit se tímto jediným hlediskem je ovšem chyba, protože zasklení si přece nepořizujeme kvůli umývání oken, které ani není potřeba tak často. Vždycky je potřeba zvážit i další výhody a především očekávání, jak se bude zasklený prostor v budoucnu využívat.

Při volbě rámového či bezrámového systému je třeba zvážit umístění jak domu, tak balkonu či lodžie. V lokalitě se silnými nárazovými větry je vhodnější kvalitně těsnící rámové zasklení, zejména pokud je balkon situován na návětrné straně. Rámový systém se snadným otevíráním je výhodou také na slunečné straně, kde se uzavřený prostor rychle přehřívá. U rušné křižovatky se doporučuje zvolit rámové zasklení se zvukově izolačním dvojsklem. V přízemním bytě zvažujeme také hledisko bezpečnosti a vybíráme pouze z uzamykatelných systémů, které se dnes nabízejí v rámovém i bezrámovém provedení. V neposlední řadě je třeba předem si zjistit případná místní omezení, která mohou zakazovat některá řešení například z důvodu památkové ochrany. 

Dalším důležitým hlediskem je prostornost balkonu či lodžie. Otočný bezrámový systém při otevírání vyžaduje manipulační prostor, kam nelze umístit vyšší židle, sušák ani truhlíky s květinami. Pro menší balkony, kde je potřeba šetřit místem, proto raději volíme prostorově nenáročný rámový systém. Zejména to platí, pokud hlavním cílem zasklení je zvýšit komfort bydlení a rozšířit celoročně využívanou obytnou plochu. Kdo preferuje nerušený výhled nebo potřebuje zasklít větší balkon s atypickým, například obloukovým půdorysem, zvolí elegantní design bezrámového systému.

Kontakt:

ALUMISTR SE

U Výzkumu 603

664 62 Hrušovany u Brna

www.alumistr.cz | alumistr@alumistr.cz | tel.: 800 100 907